Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Ψυχρή νίκη

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Στο κρύο ΟΑΚΑ, η ομάδα του Γιώργου Δώνη επανήλθε στις επιτυχίες.

O Γιώργος Δώνης επέλεξε διάταξη 4-4-2 με τον Χουάν Χοσέ Περέα στο πλευρό του Φεντερίκο Μακέντα στη γραμμή κρούσης.

Ο Παναθηναϊκός είχε οριακή κατοχή στο α' ημίχρονο (51%), όμως το… σκορ στις τελικές έγραψε 7-0.

Είχε στηθεί πολύ καλά αμυντικά, δεν έδινε πολύ χώρο στον αντίπαλο και αν ήταν πιο ψύχραιμος μέσα στο «κουτί», θα έπαιρνε μεγαλύτερο προβάδισμα.

Το μοναδικό γκολ του α' ημιχρόνου σημείωσε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης με πέναλτι στο 8' (το κέρδισε ο Περέα από τον Ντάνι Σουάρεθ, έπειτα από χρήση VAR).

Ο Χατζηγιοβάνης, ο Ματίας Γιόχανσον, οι χαφ βρέθηκαν σε καλή μέρα και το «τριφύλλι» ήταν αρκετά απειλητικό.

Eκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του β' ημιχρόνου, αφού ο Αστέρας κέρδισε μέτρα και κατέγραψε αρκετές τελικές προσπάθειες.

Ο Σωκράτης Διούδης έδειξε ετοιμότητα όποτε χρειάστηκε, συνεπώς ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Θα την είχε πανηγυρίσει νωρίτερα, αλλά οι παίκτες του δεν είχαν καθαρό μυαλό ούτε στην τελική πάσα ούτε στο εκτελεστικό σκέλος.