Β’ Εθνική: Φοβερός και τρομερός! Έσπερος Λαμίας-Ίκαροι Τρικάλων 77-68

Μετά από ένα μήνα απουσίας από την αγωνιστική δράση, ο Έσπερος Λαμίας επέστρεψε στα επίσημα παιχνίδια με μια μεγάλη νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο Ίκαρο Τρικάλων με 77-68, με την ομάδα του Σοφογιάννη να παίζει πολύ καλό μπάσκετ και να καταφέρνει να φτάσει στο σημαντικότερο μέχρι τώρα ροζ φύλλο αγώνος στο πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Σοφογιάννη ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και κάνοντας ένα ιδανικό πρώτο 10λεπτο σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε στο 10′ με 23-14.

Στη β’ περίοδο όμως, τα Τρίκαλα ισορρόπησαν, έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και βρέθηκαν στο 16 μπροστά με 26-29 έχοντας ”τρέξει” ένα επιμέρους 3-15, για να τελειώσει το ημίχρονο με 36-37.

Η γ’ περίοδος ανήκε στον Έσπερο που πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (63-55), για να φτάσει τελικά σε μια μεγάλη νίκη με 77-68, με τον Έσπερο να αγωνίζεται σήμερα χωρίς τον Ρουμελιώτη αλλά με τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν να κάνουν κατάθεση ψυχής πάνω στο παρκέ!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.-Δημάδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 36-37, 63-55, 77-68.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Λάππας 10 (2), Τσεσμετζίδης 9 (1), Παπασπύρος, Ευθυμίου, Φύκας 13 (1), Πάππος 17 (3), Μπακόλιας, Τεπετίδης 18 (3), Παπαργυρόπουλος 10, Μαγκελάκης, Αργύρης, Ρίκος.

ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Γιάσαρης): Τσιαβές 4 (1), Παπαχρήστος 18 (2), Κατσαρές 5 (1), Παρδακάς 10 (1), Μπουργανός, Τριανταφύλλου 17 (2), Σπυράκος, Ντάλλος, Αμβραζής 14 (1), Τσάκαλος.