-->

Προμηθέας: Ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό

Την ήττα με 76-99 από τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας μετά από ένα θεαματικό παιχνίδι που απόλαυσαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν  το «Δημ. Τόφαλος» δίνοντας χαρακτήρα γιορτής στον αγώνα.

O ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει πάρα πολλά από τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ο 23χρονος σέντερ ήταν εξαιρετικός τόσο με πρόσωπο όσο και με πλάτη, αποτελώντας τον βασικότερο λόγο για το γεγονός πως η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους οκτώ πόντους από τα μισά της πρώτης περιόδου μέχρι την ανάπαυλα. Με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 12'01» συμμετοχής μέχρι την ανάπαυλα, αποτυπωνόταν η υπεροχή του στη ρακέτα.

Από την άλλη, ο Μάκης Γιατράς έβλεπε μόνο τον Οκτάβιους Έλις και τον Ολεκσάντρ Λίποβι να σκοράρουν με συνέπεια, αποτελώντας την απάντηση στην δράση του βασικού ψηλού του τριφυλλιού. Μόλις όμως μπήκε στο παρκέ ο Βαγγέλης Μάντζαρης, η επίθεση του Προμηθέα απέκτησε καλύτερο ρυθμό αλλά  οι πράσινοι ήταν εκείνοι που έμειναν μπροστά στο ημίχρονο, με +14 (46-60). Όπλο για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο τα 18/29 δίποντα και τα 6/13 τρίποντα, την ώρα που η μάχη των ριμπάουντ είχε καταλήξει κατά κράτος υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (23 έναντι 8).

Η άμυνα των πρασίνων στην τρίτη περίοδο βελτιώθηκε σημαντικά, σε τέτοιο βαθμό που κράτησε τον Προμηθέα Πάτρας δίχως πόντο για πέντε λεπτά. Έως ότου ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σκοράρει με χουκ, η διαφορά είχε φτάσει στο +24 (46-70) για το τριφύλλι, που έκτοτε δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στους γηπεδούχους να αμφισβητήσουν την υπεροχή του. Ειδικά από την στιγμή που συνέχισε να είναι εντυπωσιακά εύστοχο τόσο στα δίποντα (22/43) όσο και στα τρίποντα (7/15).

Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα είχαν πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη  με 99-76.

O Μαραθώνιος συνεχίζεται για τον Προμηθέα που την Τρίτη 21/1 (πριν καν συμπληρωθούν 48 ώρες) υποδέχεται στο «Τόφαλος» τη Βενέτσια  σε καθοριστικό αγώνα για το Top-16 του 7DAYS EuroCup, ενώ ακολουθούν ταξίδια σε Ρόδο (25/1, 15:30) και Βενετία (28/1, 21:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-31, 46-60, 60-80, 76-99.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 3 (1/1 δίποντο, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λίποβι 18 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Αγραβάνης 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 10 (1), Έλις 10 (4 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 10 (2/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Λάγιος Αντ., Λάγιος Αγγ., Τσονακίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 23 (11/13 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπαπέτρου, Φρεντέτ 18 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καλάθης 5 (1/6 σουτ, 10 ασίστ), Μήτογλου 14 (4/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Τόμας 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ράις 4 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Ράουτινς 5 (1/5 σουτ), Παππάς, Βουγιούκας 4, Τζόνσον 9 (3/3 τρίποντα), Γουάιλι 4.