Σήμερα η κλήρωση στο Βουκουρέστι για το EURO 2020

Δίχως ακόμη να έχει συμπληρωθεί το παζλ των 24 ομάδων που θα συμμετάσχουν στο EURO 2020, μιας και απομένουν οι τέσσερις τελευταίες που θα προκύψουν μέσα από τα play offs του Nations League (οι ημιτελικοί 26.3.2020 και οι τελικοί 31.3.2020), απόψε (19:00) θα γίνει στο Βουκουρέστι η κλήρωση των έξι ομίλων της τελικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι 20 χώρες που προκρίθηκαν από την προκριματική φάση:

Αυστρία, Βέλγιο (πρώτη θέση), Κροατία (πρώτη), Ουαλία, Τσεχία, Δανία, Αγγλία, Φινλανδία (πρώτη φορά σε EURO), Γαλλία (πρώτη), Γερμανία, Ιταλία (πρώτη), Ολλανδία, Πολωνία (πρώτη), Πορτογαλία, Ρωσία, Ισπανία (πρώτη), Σουηδία, Ελβετία (πρώτη), Τουρκία και Ουκρανία (πρώτη).

Οι αγώνες play-offs:

1ος όμιλος:

Ημιτελικός 1 (1-4): Ισλανδία-Ρουμανία

Ημιτελικός 2 (2-3): Βουλγαρία-Ουγγαρία (η νικήτρια θα φιλοξενήσει τον τελικό)

2ος όμιλος:

Ημιτελικός 1 (1-4): Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Βόρεια Ιρλανδία (η νικητρια θα φιλοξενήσει τον τελικό)

Ημιτελικός 2 (2 -3): Σλοβακία-Ιρλανδία

3ος όμιλος:

Ημιτελικός 1 (1-4): Σκωτία-Ισραήλ

Ημιτελικός 2 (2-3): Νορβηγία-Σερβία (η νικήτρια θα φιλοξενήσει τον τελικό)

4ος όμιλος:

Ημιτελικός 1 (1-4): Γεωργία-Λευκορωσία (η νικήτρια θα φιλοξενήσει τον τελικό)

Ημιτελικός 2 (2-3): Βόρεια Μακεδονία-Κόσοβο

Τα γκρουπ δυναμικότητας για την κλήρωση:

1ο γκρουπ: Βέλγιο, Ιταλία(οικοδέσποινα), Αγγλία (οικοδέσποινα), Γερμανία (οικοδέσποινα), Ισπανία (οικοδέσποινα), Ουκρανία

2ο γκρουπ: Γαλλία, Πολωνία, Ελβετία, Κροατία, Ολλανδία (οικοδέσποινα), Ρωσία (οικοδέσποινα)

3ο γκρουπ: Πορτογαλία, Τουρκία, Δανία (οικοδέσποινα), Αυστρία, Σουηδία, Τσεχία

4ο γκρουπ: Ουαλία, Φινλανδία, και οι τέσσερις που θα προκύψουν από το Nations League.

Οι πιθανοί όμιλοι (σύμφωνα με την ιστοσελίδα της UEFA)

1ος όμιλος (Ρώμη, Μπακού)

Ιταλία

Γαλλία/Πολωνία/Ελβετία/Κροατία

Πορτογαλία/Τουρκία/Αυστρία/Σουηδία/ Τσεχία

Φινλανδία/Ουαλία

2ος όμιλος (Αγία Πετρούπολη, Κοπεγχάγη)

Βέλγιο

Ρωσία

Δανία

Φινλανδία/Ουαλία

3ος όμιλος (Άμστερνταμ, Βουκουρέστι)

Ουκρανία

Ολλανδία

Πορτογαλία/Τουρκία/Αυστρία/Σουηδία/Τσεχία

Νικητής από 1ο και 4ο γκρουπ του Nations League*

4ος (Λονδίνο, Γλασκώβη)

Αγγλία

Γαλλία/Πολωνία/Ελβετία/Κροατία

Πορτογαλία/Τουρκία/Αυστρία/Σουηδία/Τσεχία

Νικητής από 3ο γκρουπ του Nations League

5ος όμιλος Μπιλμπάο, Δουβλίνο)

Ισπανία

Γαλλία/Πολωνία/Ελβετία/Κροατία

Πορτογαλία/Τουρκία/Αυστρία/Σουηδία/Τσέχια

Νικητής από 2ο γκρουπ του Nations League

6oς όμιλος (Μόναχο, Βουδαπέστη)

Γερμανία

Γαλλία/Πολωνία/Ελβετία/Κροατία

Πορτογαλία/Τουρκία/Αυστρία/Σουηδία/Τσεχία

Νικητής από 1ο και 4ο γκρουπ του Nations League*

* Η διαδρομή για την ομάδα από 4ο γκρουπ θα καθοριστεί ως εξής:

-Αν η Ισλανδία, η Βουλγαρία ή η Ουγγαρία κερδίσουν το 1ο όμιλο Nations League τότε θα πάνε στο 6ο γκρουπ. ο νικητής του 4ου ομίλου Nations League θα ολοκληρώσει το 3ο γκρουπ.

-Αν η Ρουμανία κερδίσει το μονοπάτι Α τότε θα πάει στην ομάδα Γ. ο νικητής του μονοπατιού D ολοκληρώνει την ομάδα F.

Οι αγώνες στις 12 χώρες

Το EURO 2020, επετειακό μιας και συμπληρώνει 60 χρόνια Ιστορίας, θα έχει 24 φιναλίστ που θα αγωνιστούν σε δώδεκα διαφορετικές πόλεις: Άμστερνταμ, Μπακού, Μπιλμπάο, Βουκουρέστι, Βουδαπέστη, Κοπεγχάγη, Δουβλίνο, Γλασκώβη, Λονδίνο, Μόναχο, Ρώμη και Αγία Πετρούπολη.

Ημιτελικοί και τελικοί

Λονδίνο, Αγγλία : Wembley Stadium

Τρία παιχνίδια στους ομίλους και ένας προημιτελικός

Μπακού, Αζερμπαϊτζάν : Baku Olympic Stadium

Μόναχο,Γερμανία : Fußball Arena München

Ρώμη, Ιταλία : Stadio Olimpico

Αγία Πετρούπολη, Ρωσία: Saint Petersburg Stadium

Τρία παιχνίδια στους ομίλους και τα ματς στους «16»

Άμστερνταμ, Ολλανδία : Johan Cruijff ArenA

Μπιλμπάο, Ισπανία : Estadio de San Mamés

Βουκουρέστι, Ρουμανία : National Arena

Βουδαπέστη, Ουγγαρία : Ferenc Puskás Stadium

Κοπεγχάγη, Δανία : Parken Stadium

Δουβλίνο, Δημοκρατία της Ιρλανδίας: Dublin Arena

Γλασκώβη, Σκωτία : Hampden Park

Λονδίνο, Αγγλία : Wembley Stadium

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ



via Press24.gr https://ift.tt/2L7ASFM
RSS Feed

Στείλτε τα δελτία τύπου στο e-mail: kaliterilamia@gmail.com

Από το Blogger.