Euro 2020: Η κλήρωση της τελικής φάσης - Ο όμιλος... φωτιά και οι «άγνωστοι Χ» της διοργάνωσης

Euro 2020: Η κλήρωση της τελικής φάσης - Ο όμιλος... φωτιά και οι «άγνωστοι Χ» της διοργάνωσης

Με όμιλο... φωτιά (Πορτογαλία, Γερμανία, Γαλλία στον 6ο όμιλο) και με αρκετά αμφίρροπα γκρουπ ολοκληρώθηκε η κλήρωση για την επετειακή διοργάνωση του Euro 2020.

Η διοργάνωση του καλοκαιριού έχει μια ιδιαιτερότητα, καθώς δεν έχει σταθερή χώρα αλλά θα διεξαχθεί σε 12 πόλεις.

Οι 24 συμμετέχουσες εθνικές ομάδες θα παίξουν σε Ρώμη, Μπακού, Αγία Πετρούπολη, Κοπεγχάγη, Άμστερνταμ, Βουκουρέστι, Λονδίνο, Γλασκώβη, Μπιλμπάο, Δουβλίνο, Μόναχο, Βουδαπέστη. Τόσο οι δυο ημιτελικοί, όσο κι ο μεγάλος τελικός θα διεξαχθούν στο Ουέμπλεϊ.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΡΩΜΗ, ΜΠΑΚΟΥ)

Ιταλία

Ελβετία

Τουρκία

Ουαλία

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ)

Βέλγιο

Ρωσία

Δανία

Φινλανδία

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ, ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ)

Ουκρανία

Ολλανδία

Αυστρία

Nικητής Path D (εάν δεν προκριθεί η Ρουμανία)

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΛΟΝΔΙΝΟ, ΓΛΑΣΚΩΒΗ)

Αγγλία

Κροατία

Τσεχία

Νικητής Path C

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΜΠΙΛΜΠΑΟ, ΔΟΥΒΛΙΝΟ)

Ισπανία

Πολωνία

Σουηδία

Νικητής Path B

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΜΟΝΑΧΟ, ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ)

Γερμανία

Γαλλία

Πορτογαλία

Νικητής Path A (εκτός εάν οι Ρουμάνοι πάρουν το εισιτήριο και πάνε στο 3ο όμιλο που διεξάγεται στο Βουκουρέστι).

{https://twitter.com/EURO2020/status/1200836746533097472?s=20}

ΤΑ PLAYOFFS ΤΟΥ NATIONS LEAGUE

PATH A

Ισλανδία

Βουλγαρία

Ουγγαρία

Ρουμανία

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Ισλανδία – Ρουμανία (26/3, Ρέικιαβικ)

Βουλγαρία – Ουγγαρία (26/3, Σόφια)

ΤΕΛΙΚΟΣ

31/3 (στην έδρα της νικήτριας του δεύτερου ζευγαριού)

PATH B

Βοσνία

Σλοβακία

Ιρλανδία

Βόρεια Ιρλανδία

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Βοσνία – Βόρεια Ιρλανδία (26/3, Ζένιτσα)

Σλοβακία – Ιρλανδία (26/3, Τρνάβα)

ΤΕΛΙΚΟΣ

31/3 (στην έδρα της νικήτριας του πρώτου ζευγαριού)

PATH C

Σκωτία

Νορβηγία

Σερβία

Ισραήλ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Σκωτία – Ισραήλ (26/3, Γλασκώβη)

Νορβηγία – Σερβία (26/3, Όσλο)

ΤΕΛΙΚΟΣ

31/3 (στην έδρα της νικήτριας του δεύτερου ζευγαριού)

PATH D

Γεωργία

Βόρεια Μακεδονία

Κόσοβο

Λευκορωσία

Γεωργία – Λευκορωσία (26/3, Τιφλίδα)

Βόρεια Μακεδονία – Κόσοβο (26/3, Σκόπια)

ΤΕΛΙΚΟΣ

31/3 (στην έδρα της νικήτριας του πρώτου ζευγαριού)

ΤΟ ΚΑΛΕΝΤΑΡΙ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ

1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 12-16/6

2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 17-20/6

3Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 21-24/6

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 27-30/6

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 3-4/7 (ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ – ΜΟΝΑΧΟ – ΜΠΑΚΟΥ – ΡΩΜΗ)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 7-8/7 (ΟΥΕΜΠΛΕΪ)

ΤΕΛΙΚΟΣ 12/7 (ΟΥΕΜΠΛΕΪ)



via Ειδήσεις - Dikaiologitika News | Ειδήσεις https://ift.tt/2DvlpLw
RSS Feed

Στείλτε τα δελτία τύπου στο e-mail: kaliterilamia@gmail.com

Από το Blogger.