ΠΑΟΚ: Κατέκτησαν στην Λαμία τα «Λεωνίδεια 2020» οι «ασπρόμαυρες»

Μετά από ένα αμφίρροπο τελικό ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 της Θέτιδας Βούλας και κατέκτησε τα «Λεωνίδεια 2020».

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που κατέκτησε τα «Λεωνίδεια 2020». Οι... ασπρόμαυρες επικράτησαν με 3-2 (14-25, 13-25, 26-24, 25-19, 9-15) στον τελικό και έκαναν δικό του το τουρνουά που διεξήχθη στη Λαμία. Αναλυτικά η σχετική αναφορά από την επίσημη ιστοσελίδα του Ερασιτέχνη ΠΑΟΚ έχει ως εξής: «Στο μεγάλο τελικό του τουρνουά «Λεωνίδεια 2020», ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Θέτιδα Βούλας, της οποίας επικράτησε με 2-3 σετ και αναδείχθηκε νικητής του τουρνουά "Λεωνίδεια 2020".

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν χέρι-χέρι, 3-3, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα και να χτίζει σταδιακά μία διαφορά των +6 πόντων, 8-14 και 9-15, την οποία, λίγο αργότερα «εκτόξευσε» στο +11, 11-22 για να φτάσει τελικά στην κατάκτηση του σετ με 14-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, με την ψυχολογία στα ύψη, πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 2-5 και 3-7, οπότε και με ένα σερί 7-0, έκανε το 3-14. Καθ΄όλη τη διάρκεια του σετ, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ δεν έχασαν τον έλεγχο και έφτασαν άνετα στην κατάκτησή του με 13-25, κάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ επέτρεψε στην τυπικά γηπεδούχο Θέτιδα Βούλας να προηγηθεί με 7-3 και 10-5, ωστόσο, σε εκείνο το σημείο μείωσε σε 11-9 και, παρ' όλο που έμεινε και πάλι πίσω στο σκορ, 14-11, ανεβάζοντας ρυθμό κατάφερε να φέρει στα "ίσια" το παιχνίδι στο 17-17 και να περάσει μπροστά στο σκορ, 18-19. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι, τα κορίτσια του Δικεφάλου έχτισαν ένα προβάδισμα των +3 πόντων, 18-21. Eνώ οι "ασπρόμαυρες" διατήρησαν το +3 μέχρι το 19-22, οι αντίπαλες έκαναν την αντεπίθεσή τους ισοφαρίζοντας σε 22-22 και, περνώντας μπροστά στο σκορ, έκαναν το 1-2 σετ, με 26-24 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος πορευόταν «χέρι-χέρι» με τον αντίπαλο μέχρι το 8-8, οπότε και σήκωσε κεφάλι, 8-10, ανοίγοντας στη συνέχεια τη διαφορά στο +4, 12-16. Η ισοπαλία ήρθε στο 18-18, με τις αντίπαλες να περνάν μπροστά στο σκορ, 20-18 και να κάνουν το 2-2 στα σετ με 25-19 σκορ.

Στο τάι μπρέικ, οι "απρόμαυρες" έκαναν το 0-3, και, παρ' ότι μείωσαν σε 2-3 οι αντίπαλες, δεν πτοήθηκαν..., ανοίγοντας το σκορ σε 2-8 και 7-11. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο +5, 8-13, με τις "ασπρόμαυρες" να μην αφήνουν περιθώρια και να κατακτούν το σετ με 9-15 σκορ, τη νίκη με 2-3 σετ και τον τίτλο του νικητή του τουρνουά "Λεωνίδεια 2020".

Θετικά ήταν τα στοιχεία που παρουσίασε ο Δικέφαλος στις πρώτες του εμφανίσεις σε συνθήκες επίσημης αναμέτρησης, ενώ αποκόμισε και αγωνιστική εμπειρία, η οποία μόνο χρήσιμη θα είναι ενόψει της έναρξης της αγωνιστικής περιόδου.

Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος είναι προγραμματισμένη για τις 10 Οκτωβρίου, με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει εκτός έδρας, στο "Παναγιώτης Σαλπέας" τον ΑΟΦ Πορφύρας.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ αφιέρωσαν τη νίκη και την κατάκτηση του τουρνουά στα έξι αδικοχαμένα αδέρφια, που έχασαν τη ζωή τους στις 04-10-99 στα Τέμπη.

Και τη δεύτερη ημέρα του τουρνουά, δίπλα στην ομάδα βρισκόταν ο κ. Κώστας Αμοιρίδης, διοικητικός υπεύθυνος του τμήματος μαζί με τον Team Manager κ. Γιώργο Φουργκατσιώτη.

Θέτις Βούλας - ΠΑΟΚ: 2-3

Αναλυτικά τα σετ: 14-25, 13-25, 26-24, 25-19, 9-15».