Αγρίνιο:Τίμησαν τον Μαραθωνοδρόμο Μιχάλη Κούση

Αγρίνιο:Τίμησαν  τον Μαραθωνοδρόμο Μιχάλη Κούση

Με τη παρουσία  αθλητών και αθλητριών όλων των ηλικιών και με σύμμαχο τον καιρό,  πραγματοποιήθηκε ο 12ος Ημιμαραθώνιος δρόμος προς τιμήν του Αγρινιώτη μαραθωνοδρόμου Μιχάλη Κούση .

Η εκκίνηση των 21,5χλμ δόθηκε   από τη θέση Βαριά (Δογρή) Τριχωνίδας,  με διαδρομή Παντάνασσα – Παραβόλα – Τραγάνα – Καινούργιο –Παναιτώλιο –Διασταύρωση Παναιτωλίου – Εθνική Οδός – Χαριλάου Τρικούπη και Τερματισμό στην  Πλατεία Δημοκρατίας όπου  οι Αγρινιώτες υποδέχθηκαν  με χειροκροτήματα τους δρομείς.

Νικητής του Ημιμαραθώνιου στους άνδρες  ήταν  ο Ηλίας Καραμπούλας με χρόνο  1:19:49, 2ος  ο Ιωάννης Τσιαμπούλας με χρόνο  1:23:47 και 3ος ο Ανδρέας Ανδριόπουλος με χρόνο 1:23.58.

Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε  η Βηθλεέμ Σαπίου με χρόνο 1:31:24, 2η η  Δήμητρα Τζαλοκώστα με χρόνο 1.33.03  και στην 3η θέση τερμάτισε η Νικολέτα Τσιάμη με χρόνο 1:38:48.

Η διοργάνωση που είναι αφιερωμένη στον κορυφαίο Αγρινιώτη αθλητή Μιχάλη Κούση περιλάμβανε  ακόμη τους αγώνες δρόμου 10 και 5km Ανδρών – Γυναικών – Εφήβων – Νεανίδων και αγώνα δρόμου 1000m για μαθητές δημοτικών σχολείων και γυμνασίων.

Στον αγώνα των 10χλμ  στους άνδρες  πρώτος τερμάτισε  ο Νικόλας Σταμούλης, 2ος Ευάγγελος Μουρτζιάπης και 3ος  Γιάννης Γιαταγάνας, ενώ στις γυναίκες πρώτη ήταν η Χριστίνα Μαραγιάννη, 2η  η Έλενα Kαπατσούλια και 3η η Εύη Αυγέρη.

Στα 5χλμ στους άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο  Χρήστος Τρομπούκης, 2ος  τερμάτισε ο Ανδρέας Μακρής και 3ος ο Βλάσης Μέντζος .Στις γυναίκες  η  Ελένη Νικολοπούλου πήρε την πρώτη θέση , 2η τερμάτισε η Αντωνία Καραχρήστου και 3η  η Χριστίνα Σκεπετάρη

Τον  αγώνα διοργάνωσε ο Δήμος Αγρινίου με συνδιοργανωτές τη Γυμναστική Εταιρεία Αγρινίου, τον ΠΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ 80, το Σύλλογο Δρομέων Υγείας Αγρινίου και τον Ορειβατικό Σύλλογο  Αγρινίου  με τη συμβολή της  Τροχαίας Αγρινίου. Οι συμμετοχές έφτασαν τις 2.000, ενώ στον Ημιμαραθώνιο έτρεξαν 250 δρομείς.

Συνολικά  μετείχαν 100 εθελοντές από την Ακτίνα Εθελοντισμού του Δήμου Αγρινίου, τον Ιατρικό Σύλλογο Αγρινίου, τη Λέσχη Μοτοσυκλέτας.

Η Φιλαρμονική του Δήμου Αγρινίου με τον Διευθυντή Βασίλη Κονίδα  συνόδευσε τις εκδηλώσεις στην πλατεία Δημοκρατίας.